Ceviz üretimi çiftçinin başına dert olacak

Denizli’de değişik özendirmelerle ceviz üretimi yaygınlaşıyor. Çiftçilerin ceviz bahçeleri tesis ederken, uzmanların uyarılarına dikkate almak yerine komşusundan gördüğünü ya da duyduklarından
2021-05-12 15:37:30

Denizli Alternatif Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu;

“Ceviz üretimi çiftçinin başına dert olacak”

 

Denizli’de değişik özendirmelerle ceviz üretimi yaygınlaşıyor. Çiftçilerin ceviz bahçeleri tesis ederken, uzmanların uyarılarına dikkate almak yerine komşusundan gördüğünü ya da duyduklarından yola çıktıklarını, bu yöntemin çiftçilerin başına dert açacağını belirten Denizli Alternatif Tarım Platformu başkanı İrfan O. Hatipoğlu “Tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendik. Bu kadar önemli olan sektörde üretim el yordamıyla yapılmaktadır. Denizli’de yaygınlaşan Ceviz bahçesi kurma girişimleri bunun tipik örneği. Kurulan ceviz bahçeleri yakında çiftçilerimizin başına dert olacak” dedi.

Başkan Hatipoğlu açıklamasında “Ceviz üretimi iklim değişikliği ve su rejimi ile yakından ilintilidir. İklim değişikliği nedeniyle Denizli’de sıcaklık yükseliyor. Sıcaklık 35 dereceye

çıktığında Ceviz meyvesinin kalitesinde bozulmalara neden olur. Yine yağışlardaki düzensizlik, mevsim yağışlarının geç yağması ağaçlarda bakteriyel leke ve kara leke zararlısının oluşmasına neden olur. Yeterli miktarda ve düzenli sulama yapılmadığında meyvelerde gelişme tamamlanamaz ve meyve kalitesinde düşmeler olur. Su kıtlığının arttığı düşünülürse ceviz üretiminde büyük sorunlar yaşanacaktır” uyarısı yaptı.

Denizli Alternatif Tarım Platformu Başkanı Hatipoğlu yaptığı açıklamada, bir dönem Çal ilçesi başta olmak üzere Denizli’nin değişik bölgelerinde özel çam ağacı korulukları kurulduğunu, yanlış yatırım olduğu yıllar sonra anlaşıldığını belirterek, Ceviz bahçesi kuranların başına da aynı akıbetin gelmemesi için “Ceviz bahçeleri kurarken iklim değişikliğini ve su rejimini” dikkat etmelerini istedi.

ETİKETLER :
Diğer MAGAZİN haberleri
sex shop
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Haberci20.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 Haberci20.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı