BARO, GÖSTERİCİ 4 İRANLI İÇİN SEFERBER

Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle İranlı 4 mülteci, 05.04.2021 tarihinde idari gözetim altına alınmışlardır.
2021-04-07 19:24:15

Denizli’de 20 Mart 2021 tarihinde Çınar Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi'nin feshini protesto eden bir eyleme katıldıkları gerekçesiyle İranlı mülteci, 05.04.2021 tarihinde idari gözetim altına alınmışlardır. Gözaltı gerekçesi olarak “basın açıklamasına katılmaları” ve “pankart tutmaları” gösterilmiştir. Bu nedenle, haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiş ve Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürülmüşlerdir.

 

Anayasanın  34 maddesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. Maddesi ve Birleşmiş Milletler Siyasi ve Medeni Haklar Sözleşmesi’nin 21. Maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı herkesin sahip oluğu bir haktır. Ancak bu haklarını kullandıkları hakları gasbedilmiş; hem de bu hakları sebebiyle  haklarında idari gözetim kararı ve sınırdışı kararı verilmiştir.

 

Ülkelerine geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike altında olacakları açık bir şekilde görülen kişiler hakkında Denizli Barosu olarak duruma ivedilikle müdahil olunmuştur. Denizli Barosu Göç ve İltica Komisyonu üyelerimiz ile 6 ay idari gözetim kararının kaldırılması ve sınırdışı kararının iptal edilmesi için dava açılması yönünde adımlar atılmıştır.

 

Mültecilerin sınır dışı kararından vazgeçilmesi için durumun takip olacağımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

 

DENİZLİ BAROSU BAŞKANLIĞI

GÖÇ VE İLTİCA KOMİSYONU-ADLİ YARDIM KOMİSYONU

ETİKETLER :
Diğer GÜNDEM haberleri
sex shop
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Haberci20.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 Haberci20.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı