TEKDEN SAYESİNDE BACAKLARI KESİLMEKTEN KURTULDU

Denizli’de yaşayan 71 yaşındaki Yakup Kurt, 50 yıldır günde 2 paket sigara kullanınca iki bacağı da kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 5 yıl önce açık kalp ameliyatı olan Kurt, yaklaşık 2 yıldır yürüyememe
2020-04-30 16:07:31

-HİBRİT TEDAVİSİ AYAĞINI KESİLMEKTEN KURTARDI

-TEKDEN SAYESİNDE BACAKLARI KESİLMEKTEN KURTULDU

-BACAKLARI SİGARADAN KESİLECEKTİ! TEKDEN UMUT OLDU

-TEKDEN’DE HİBRİT TEDAVİSİ! SİGARA TİRYAKİSİNİN BACAĞININ KESİLMEKTEN KURTARDI!

 

Denizli’de 50 yıl boyunca günde iki paket sigara için ve bu yüzden iki ayağını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan 71 yaşındaki adam Türkiye’de ender yapılan ‘hibrit tedavi’ yöntemi ile Özel Denizli Tekden Hastanesinde yapılan başarılı operasyon ile hayata tutundu. Tedavi ile yaşlı adamın bacaklarındaki tıkalı damarlar açılarak, kesilmekten kurtuldu.

Denizli’de yaşayan 71 yaşındaki Yakup Kurt, 50 yıldır günde 2 paket sigara kullanınca iki bacağı da kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. 5 yıl önce açık kalp ameliyatı olan Kurt, yaklaşık 2 yıldır yürüyememe, bacaklarda morarma, ayaklarda soğuma gibi şikayetler üzerine hastane aramaya başladı. Kurt, araştırmaları sonucu Özel Denizli Tekden Hastanesine gelerek Opr. Dr. Burak Tamtekin’e başvurdu. Tamtekin, muayenelerinin ardından 50 yıllık sigara kullanıcısının 2 ayağında da damar tıkanıklığı olduğunu ve hibrit tedavi uygulanmasına karar verdi. Özel Denizli Tekden Hastanesi yaygın kullanılmayan bu yöntemi uygulayan birkaç hastane olma özelliğini taşıdığı öğrenildi.

 

“Bu hastalığı tama yakın iyileştirme oranını çok yükseltir”

Yakup Kurt’ta uygulanan tedavi yöntemini ve durumu hakkında bilgi veren Tamtekin, hastası Kurt’un aktif sigara kullanıcısı olduğunu hatırlatarak, kendisinin tedavisinde hibrit yöntemini uyguladıklarını ifade etti.

Hibrit tedaviyi bir hastada ikili ya da üçlü farklı yöntemle aynı hastalığı tedavi etme şekli olarak açıklayan Dr. Tamtekin, “İlk önce hastamıza bir bacak anjiyosu yaptık. Bacak anjiyosunda bir bacağındaki darlıkların balon ve stende uygun olduğunu, diğer bacağındaki darlığın ise tıkalı olup açık ameliyata uygun olduğunu gördük. Öncelikle anjiyoda balonla uygun olan damarı açtık ve o bacak gayet iyi oldu. Daha sonra beklemeden ertesi günde diğer bacağını kasıktan dize kadar 5’er santimetrelik (cm) kesiler yaparak oraya canlı bir grefle by-pass operasyonu yaptık. Hibrit tedavisi bir hastalıkta yöntem değiştirme tedavisidir. Belli bir yere kadar bir yöntemle gelip ondan sonra diğer yönteme geçme tedavisidir. Bu hastalığı tama yakın iyileştirme oranını çok yükseltir. Bir yere kadar gelip bundan sonra bir şey yapamıyoruzu iptal eden bir yöntemdir” diye konuştu.

 

“Hasta bir ya da ikinci gününde taburcu edilir”

Hibrit tedavinin en güzel yanlarından birinin hastanın çabuk iyileşip taburcu sürecini kısaltmak olduğunu vurgulayan Dr. Tamtekin açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Tabi hibrit tedavi için ekipmanların, şartların ve kliniğin uygun olması gerekiyor. Uygun bir anjiyo laboratuvarı olması gerekiyor, ameliyathane ve malzemelerin uygun olması gerekiyor. Şimdi Yakup amcanın bir tarafındaki damarı ilaçla balonla diğer ayağındaki damarı da biyolojik gref dediğimiz yarı suni yarı canlı damarla by-pass yapılarak açılmış oldu. Böylece her iki bacağındaki damar tıkanıklığını farklı yöntemlerle açmış olduk. Hibrit tedavinin bir diğer güzel sonucu da hastanede kalım süresini çok azaltır. İki tedavi aynı anda yapılır. Hasta bir ya da ikinci gününde taburcu edilir. Bu ayrı ayrı yapılacak olsaydı. He ikisi içinde hastanede ayrı ayrı yatış gerekirdi. Ama ikisi aynı anda halledildiği için hastamız taburcu olacak. Şu anda yürüyor, beslenmesi gayet iyi. Ayağında kontrolleri yaptık damar atımları gayet güzel.”

 

“2 senedir zorlukla yürüyordum”

İki ameliyat olduğunu ve şu anda sağlık durumunun iyi olduğunu belirterek korona virüs korkusunun hastanedeki dezenfeksiyon çalışmalarının ardından yendiğini belirten Yakup Kurt, “2 senedir zorlukla yürüyordum. Özel Denizli Tekden Hastanesine geldim. Burada muayene oldum. Muayeneden sonra ameliyat olmam gerektiğini söylediler. By-pass oldum, bir

ayağım da açık ameliyat oldu. Allah’a şükür şimdi durumum iyi, doktorumuz Burak beye çok teşekkür ediyorum. Ortamı temiz gördüm. Allah razı olsun. Virüs nedeniyle korkumuz vardı. Allah’a şükür öyle bir durum olmadı” ifadelerini kullandı.

Hastane personeli ve doktorların ilgi ve alakasından memnun olduklarını dile getiren Yakup Kurt’un oğlu Bünyamin Kurt, “Bütün çalışan Özel Denizli Tekden Hastanesi personeline ve doktorlarımızın ellerine sağlık, çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

ETİKETLER :
Diğer SAĞLIK haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Haberci20.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Haberci20.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı