ŞEVİK "BULDAN'I DÜNYAYA TANITACAĞIZ"

MHP Buldan Belediye Başkan Adayı Mustafa Şevik, seçim çalışmaları kapsamında, koruma altına alınmış tarihi evlerin en yoğun olduğu Güroluk, Helvacılar ve Girne mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla kucaklaştı.
2019-03-05 23:08:07

Şevik: Tarihi dokuları korumak için projelerimiz hazır

Tarihe sihirli dokunuş

MHP Buldan Belediye Başkan Adayı Mustafa Şevik, seçim çalışmaları kapsamında, koruma altına alınmış tarihi evlerin en yoğun olduğu Güroluk, Helvacılar ve Girne mahallelerini ziyaret ederek vatandaşlarla kucaklaştı. Buldan evlerin turizme kazandırılacağını söyleyen Şevik, “Restitüsyon projelerimiz hazır. Sihirli dokunuşlarla Buldan’ı dünyaya tanıtacağız” dedi.

MHP Buldan Belediye Başkan Adayı Mustafa Şevik, seçim çalışmalarını mahalle ziyaretleriyle sürdürüyor. Son olarak koruma altına alınmış tarihi evlerin en yoğun olduğu Güroluk, Helvacılar ve Girne mahallelerini ziyaret eden Şevik, mahalle sakinleriyle kucaklaştı. Mahallede girilmedik ev, sıkılmadık el bırakmayan Şevik, vatandaşların sorunlarını dinledi, taleplerini tek tek not aldı.

Tarhana molası Mahalle ve ev ziyaretlerinde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılanan Şevik,Ali –Ümran Tozan ailesinin sofrasına konuk oldu. Seçim çalışmalarına kısa bir tarhana molası veren Şevik’e, Yahya Daşdelen adlı vatandaş da negatif enerjiyi aldığı inanılan çıtlık ağacından yaptığı nazarlığı hediye etti.

“Buldan’ı dünyaya tanıtacağız”

Tarihi evlerin yoğunlukta olduğu Güroluk, Helvacılar ve Girne mahalleleri ile ilgili projelerini de paylaşan Şevik, Belediye Başkanlığı yaptığı 2007-2014’de tarihi Buldan evlerinin restorasyon çalışmalarına başlandığını ancak yarım kaldığını söyledi. Şevik, “ Buldan’da tespit edilerek tescillenen 32 sokak 150’in üzerinde ev var. Tarihi evlerin restorasyon çalışmaları benim dönemimde başladı. Yalnızca Dokuma Caddesi’ndeki evlerin restorasyonu tamamlandı. Güroluk, Helvacılar, Girne, Karşıyaka gibi birçok mahallemizde çalışma yapılmadı. Buldan’ımızdaki tarihi evlerin özelliği, Safranbolu evlerinden daha üstün. Oralarda tek tip evler var fakat Buldan'da tespit ettiğimiz 10-11 farklı mimari yapıda evlerimiz var. Biz restorasyon çalışmalarımızı ev ev değil, mahalle mahalle yapacağız. Mahallelerin bozulmadan önceki ilk halini yansıtan restitüsyon çalışmalarımız hazır. 31 Mart yerel seçimlerinde göreve geldiğimizde bu projelerimizi hayata geçireceğiz. Buldan’ı dünyaya tanıtacağız” dedi.

“Yalnızca yapıları değil, sosyal yaşantıyı da koruyacağız” Buldan insanının çalışkan olduğu kadar, misafirperver, paylaşmayı seven ve hoşgörülü olduğunu vurgulayan Şevik, “Mahallelerdeki sosyal yaşantıyı, komşuluk ilişkilerini de koruyacağız. Sosyal projelerimiz var. Örneğin her mahallede bir tarihi evi restore ederek, vatandaşların hizmetine sunacağız. Mahalle evlerini hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Topdamı yeniden düzenlenecek Topdamı mevkiinde yeniden düzenleme yapılacağını belirten Şevik, projelerini şöyle sıraladı: “Topdamı, modern çizgilere sahip, kale siluetinde, kültürümüzü yansıtan geniş bir dinlenme parkı olarak yeniden düzenlenecek. Burada bizim çocukluğumuzda olduğu gibi yeniden Ramazanlarda top atışları olacak. Buldan’ın kültüründen, geleneklerini yaşatacak projelere imza atmaya hazırız. Ayrıca, Girne mevkiinde meydana gelen heyelanda hasar gören konutların bedeli ödenerek, yerine yeşil alan oluşturulacak. Burası mini Millet Parkı yapılacak, Buldanlıların yeni bir dinlenme alanı olacak.”

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Haberci20.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Haberci20.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı