DENİZLİ'DE BİR MÜZE NEREDE VE NASIL OLMALIDIR

DENTUROD Başkanı Gazi Murat şen, Denizli’de müze tartışmaları çok uzun yıllardır devam etmektedir. Her ne hikmetse şehrin üzerine çöken bir ataletle arzu edilen müze projeleri bir türlü hayata geçirilememiştir dedi
2018-12-11 10:40:11

DENİZLİ DE NASIL BİR MÜZE NEREDE OLMALIDIR

 

 

 Şen açıklamasında;

Denizli’de müze tartışmaları çok uzun yıllardır devam etmektedir. Her ne hikmetse şehrin üzerine çöken bir ataletle arzu edilen müze projeleri bir türlü hayata geçirilememiştir. Bu ataletin sebepleri ayrı bir tartışma konusu olmakla beraber, DENTUROD olarak Şehrimizde müze yapılması konusu gündemde tutmaya devam edebilmek ve konuya yeni bir önerme sunabilmek istiyoruz.

 

Öncelikle müzenin anlamını hatırlamakta fayda var. Müze, çok kısa tanım olarak, dünya mirasının korunduğu mekânlardır. Denizli’de sahip olduğumuz, aslında bugün için yarına bırakabilmek adına korumaya çalıştığımız tüm kültürel eserlerimizi korumaya devam edebileceğimiz, bilimsel araştırmalarla inceleyebileceğimiz, ama en önemlisi de öncelikle kendi hemşerilerimizi sonrasında da tüm insanların estetik ve kültürel zevklerinin yükselmesi ve eğitimi için eserleri sergileyebileceğimiz bir mekândır.

 

Elbette Denizli’de müzeler hâlihazırda da vardır. Ancak sayı ve nitelik olarak yetersiz kalmaktadırlar. Sahip olduğumuz eserler çoktur ve mevcut müzelerde sergilenenleri çok azdır. Birçoğu depolarda bekletilmektedir.

 

Toplum olarak okuyup yazarak değil daha çok sözlü iletişim kurabilen, değerlerimizi de kuşaklara sözel aktarabilen bir yapıdayız. Belki de bu sebeple ülkemizdeki kültürel faaliyetler yeteri kadar ilgi görmüyor olarak algılanabilir. Ancak biz DENTUROD olarak Anadolu’nun bağrında doğup büyümüş çocuklarımızın, sahip olduğumuz kültürel değerlere sahip çıkacağına inanıyoruz. Bu nedenle Denizli’de yapılması planlanan müzenin ivedilikle yeniden gündeme getirilmesi bir gerekliliktir.

 

Yapılacak müzenin sadece tarihi eserleri koruyan ve sergileyen bir bina olmasından çok, günlük yaşamda da hemşerilerimizi, öğrencilerimizi, gençlerimizi kucaklayabilecek nitelikte tasarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Eserlerin sergilendiği alanlar dışında, kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapabilecek sergi, konferans, konser salonu gibi alanlarının olması gerektiğini bu müzenin sanal müze, dokunulabilir müze, mobil müze gibi türleri de bünyesinde barındıran bir yapıda hizmet vermesi gerekliliğine inanıyoruz. Nasıl ki yaz aylarında Antalya’da Aspendos’ta konserler, gösteriler düzenlenebiliyorsa, Denizli’de yapılacak müze kompleksi içerisinde de konserler, gösteriler, sergiler düzenlenebilecek bir kompleks olarak tasarlanması ve faaliyete geçirilmesi, gelecek beklentilerimiz açısından kaçınılmazdır.

 

Müzeler bir kentin, bir ülkenin prestij yapıları, entelektüel, kültürel göstergeleridir. Sadece gelen yabancı turistlerin ziyaret ettiği mekânlar değildir. Bu nedenle Denizli Müzesi şehrimizin tarihsel, kültürel, etnografik eserlerini, güzel sanatlarını insanımıza eğitici, eğlendirici, düşündürücü bir omurga içinde sunabilmeli, kenti kucaklayabilmelidir.

 

DENTUROD olarak önerimiz, Pamukkale Ankara kavşağında yer alan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait arsanın ivedilikle bu minvalde değerlendirilmesidir. Lokasyon olarak şehre ve Pamukkale, Laodikya antik kentlerine yakınlığı, gerek turistlerin, gerek vatandaşlarımızın gerek öğrencilerimizin, okulların kolaylıkla ulaşmasına imkân sağlayacaktır. Alanın genişliği hem sergileme, hem de biraz önce bahsettiğimizi sanal, dokunulabilir, yaşamın devam ettiği sürdürülebilir müze kavramına uygundur.

 

Erol Kes

ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Haberci20.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
A.Ö.L.
PAÜ
Eğitim Haberleri
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 Haberci20.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı